Tworzenie nowego klanu – jak, gdzie i po co?

Niestety polska społeczność Urta posiada dość niewielką ilość klanów, uczestniczących aktywnie w życiu (czyt. ligach). Często spotykamy masę graczy z tagami klanowymi, którzy grają na publicznych serwerach, ale w zasadzie tylko na tagach się kończy. Chciałbym ułatwić, głównie młodszym graczom, rozpoczęcie poważnej przygody z Urtem i przedstawić krok po kroku, jak stworzyć swój własny klan, z czym to się je, czym popija, a czym lepiej nie zagryzać.

Zacznijmy może od samych podstaw, czyli graczy. Wiadomo, sami w klanie nie będziemy, chyba że nasza introwertyczna natura, nie pozwoli nam na zaproszenie nikogo więcej. W każdym razie, żeby zacząć poważnie myśleć o grze w ligach i sparingach międzyklanowych, potrzebujemy co najmniej 5 graczy. Istnieją oczywiście ligi 2v2, głównie drabinki, popularne na Clanbase, natomiast w większości spotykane są rozgrywki 5v5. Ilość 5 graczy jest więc z reguły niezbędną i minimalną, posiadając mniej graczy dodanych do klanu, administracja poszczególnych lig, najprawdopodobniej nie dopuści takiego klanu do sezonu. Załóżmy, że mamy już komplet graczy, najlepiej 6 lub 7, ponieważ życie lubi dokuczać i w najważniejszym meczu sezonu okaże się, iż wasz 5 zawodnik nie ma połączenia internetowego lub jego komputer odmówił dalszej współpracy i mimo najszczerszych chęci, przegracie mecz poprzez walkowera. Uratować Was może jedynie wyrozumiały przeciwnik, który zgodzi się na przełożenie meczu, o ile deadline Was nie dopadł i nie był to ostatni dopuszczalny dzień rozgrywek. Wracając do tematu, kiedy mamy już odpowiednią dla nas liczbę graczy, najczęściej zebranych na publicznych serwerach, bądź kumpli z jednego bloku czy szkoły, możemy przystąpić do rejestracji takiego klanu w wybranej przez nas lidze. Nie możemy oczywiście zapomnieć o wcześniejszym ustaleniu lidera, który będzie pociągał za sznurki w klanie oraz o osobie odpowiedzialnej za kontakty z innymi klanami, w celu ustalenia daty, godziny i innych istotnych kwestii, dotyczących Waszego meczu. Taka osoba będzie nazywana WA (z ang. war arranger = organizator meczy) i dobrze by było, żeby jej poziom angielskiego był co najmniej komunikatywny, nie wspominając już o kulturze osobistej i odpowiedzialnym zachowaniu względem innych graczy/klanów.

Komunikacja

Nie możemy pominąć dosyć istotnej rzeczy, jaką jest kanał IRC w sieci Quakenet. Żeby wyjaśnić wszystko związane z rejestracją autha w sieci oraz z komendami potrzebnymi do obsługi kanału, potrzebny jest osobny artykuł, na tę chwilę mogę odesłać pod adresy z instrukcjami od Quakenetu (całość po angielsku):

Inną istotną z punktu widzenia klanu rzeczą, jest posiadanie własnego kanału na serwerze jednego z wielu dostępnych komunikatorów głosowych (Team Speak 3, Mumble, Ventrilo itp). Najlepszą obecnie propozycją jest chyba Team Speak 3, który doskonale sprawdza się w rozgrywkach, nie miałem okazji do narzekania na niego, w przeciwieństwie do jego poprzednika oraz do Ventrilo, na którym opóźnienia w przekazie dochodziły do 10 minut i głos potrafił dochodzić po raz pierwszy lub kolejny, po rozpoczęciu drugiej połowy meczu, co prowadziło do komicznych sytuacji i chyba to były jedyne zalety tegoż komunikatora. Jeśli ktoś jest zainteresowany darmowym kanałem Team Speak 3, zapraszam do Azula lub do mnie, z prośbą o utworzenie kanału na serwerze sponsorowanym przez Azula i wspieranym przez klan <GD>:

  • ts3.unhit.pl

Rejestracja konta i klanu w Urban-Zone

Kiedy nasza struktura wewnątrzklanowa jest już ustalona i posiadamy własny kanał IRC oraz kanał komunikatora głosowego, możemy przejść do bardziej formalnych zagadnień. Zacznijmy od rejestracji klanu w najpopularniejszej obecnie lidze UrT – Urban Zone.

Zakładanie własnego konta użytkownika

Żeby zarejestrować nowy klan w lidze UZ, należy przede wszystkim samemu założyć konto. Na stronie UZ proces ten nie jest zbytnio skomplikowany i zajmie nam góra parę minut. Będąc na głównej stronie ligi, w lewym górnym rogu zauważymy pola do logowania, a pod nimi również przycisk do rejestracji nowego konta:

Klikając na pole „Register”, naszym oczom ukaże się okno z polami wymaganymi do pełnej rejestracji:

Wypełniamy wszystkie widoczne pola, ponieważ wszystkie posiadają gwiazdkę „*” i są niezbędne do założenia naszego konta. Po wpisaniu wszystkiego, klikamy „Submit” i nasze konto zostaje zarejestrowane w bazie Urban Zone. Oczywiście możemy nasze konto upiększyć i dodać do niego awatar oraz inne mniej lub bardziej zbędne informacje, ale nie to jest tematem artykułu. Dla leniwych mogę jedynie podać link do ichniejszego FAQ, gdzie znajdziemy informacje, w jaki sposób dodać więcej danych o nas, naszym sprzęcie czy naszym psie. Jeśli ktoś jest bardziej ambitny i ogarnięty, poradzi sobie z tym bez pomocy przewodnika i sam dojdzie, co z czym, a bez czego.

Zdecydowanie odradzam zakładanie kont kolegom czy partnerom z drużyny, ze względu na zostawione przez Was identyczne ślady w bazie, co może skutkować nieodwołalnym banem za multikonto. Zarejestrowanych graczy jest zbyt wielu i zbyt wielu próbowało już kombinować, żeby admini martwili się za Was, czy to przez przypadek i z dobrych chęci, czy też świadomie posiadacie więcej niż jedno konto. 

Nowy klan

Mając już zarejestrowane konto, możemy przejść w końcu do tworzenia naszego własnego, prywatnego, ukochanego, mistrzowskiego klanu. Żeby tego dokonać, logujemy się na nasze świeżo stworzone konto, najeżdżamy kursorem na „Competition”, znajdujące się w menu, w lewym górnym rogu, a następnie klikamy na „My Player Profile”. Tam między innymi możemy podać swój alias lub inne informacje o nas. Kiedy już będziemy w polu edycji naszego profilu, z widocznych zakładek wybieramy „Teams”, w której mamy możliwość zarządzania naszymi obecnymi drużynami lub tworzenia nowego klanu, jak również dołączenie do już istniejącego. Ponieważ tematem artykułu jest tworzenie i rejestrowanie klanu, skupimy się tylko na tym. Polem, które uzupełnimy będzie zatem pole „Create a New Team”:

W wolnym miejscu w danej sekcji wpisujemy nazwę naszego przyszłego klanu i klikamy „Create”. Ukaże nam się lista, która pozwoli uaktualnić, bądź też w naszym przypadku, w ogóle podać jakiekolwiek informacje o naszym klanie:

Powinniśmy tutaj uzupełnić przynajmniej wzór naszego tagu klanowego. Osobiście polecam wpisanie informacji we wszystkie pola, a w szczególności podać nasz kanał irc, w celu ułatwienia kontaktu z nami, w czasie trwania rozgrywek. Jeśli rekrutujemy i poszukujemy nowych graczy, możemy wybrać „Yes” w polu „Recruiting”, a niżej podać jakąś wiadomość, którą chcemy przekazać potencjalnym kandydatom. Podanie adresu strony klanowej także nie jest głupim pomysłem, przynajmniej możemy się pochwalić naszymi umiejętnościami tworzenia stron lub zasobnością naszego portfela, w przypadku kiedy zapłaciliśmy za jej wykonanie komuś innemu ;) Kiedy uznamy, że podaliśmy już wszystkie ważne rzeczy, wybieramy „Update Information” i nasz klan zostanie zaktualizowany o nowe informacje.

Dodawanie graczy do klanu

Chcąc dodać nowych graczy do naszej drużyny, możemy w powyższej sekcji uzupełnić pole „Join Password”, które będzie hasłem, dzięki któremu gracze przez nas wybrani i poinformowani, będą mogli dopisywać się do naszej drużyny. Istnieje też inny, bardziej bezpośredni sposób zapraszania, który jednak wymaga od nas ciut więcej pracy, niż wyżej przytoczony. Będąc w zakładce „My Player Profile”, wybieramy „Teams” i klikamy na widoczny obok naszej drużyny rysunek klucza. Po kliknięciu, zostaniemy przeniesieni na stronę edycji naszego klanu. Tam wchodzimy w zakładkę „Roster” i ujrzymy takie oto pole:

Gracz, którego chcemy zaprosić, musi posiadać własne konto na UZ, co jest chyba bardziej niż oczywiste, a przynajmniej takie powinno być. Jeśli jesteśmy w 100% pewni nicku, jaki nasz przyszły kompan posiada na UZ, możemy go wpisać bezpośrednio w wolne pole. Jeżeli jednak pewni nie jesteśmy, możemy kliknąć „Find a username” i wyszukać go spośród wszystkich zarejestrowanych na stronie. Kiedy już znaleźliśmy naszego wybrańca, nie pozostaje nam nic innego jak zaproszenie go, poprzez kliknięcie na „Invite Player”. Chociaż nie, zawsze możemy się rozmyślić, po dostrzeżeniu awataru lub opisu danego gracza. Teraz piłka leży po stronie zapraszanego i musi on zaakceptować, bądź odrzucić nasze zaproszenie.

Rejestracja konta i klanu w ClanBase

Kolejną po Urban Zone, najpopularniejszą ligą Urta i nie tylko, jest ClanBase. Obsługuje ona bardzo szerokie spektrum gier, organizując każdej z nich drabinki lub regularne rozgrywki.

Zakładanie własnego konta użytkownika

Chcąc zarejestrować nowy klan w lidze, podobnie jak na UZ, potrzebujemy najpierw sami założyć konto ze swoim nickiem. Żeby tego dokonać, musimy oczywiście odwiedzić stronę CB, którą znajdziecie tutaj: http://clanbase.ggl.com/. Po wejściu na stronę klikamy w „Zarejestruj się”, znajdujące się po lewej stronie, mniej więcej na środku strony:

Zaznaczone pole po lewej stronie, to przycisk, który powinniśmy wybrać, by przejść do rejestracji. Po wybraniu go, przejdziemy do strony z rejestracją:


Wszystkie pola opisane jako „Required Fields” są wymagane przy rejestracji i musimy je wypełnić, poczynając od podstawowych danych, czyli naszego nicku, maila oraz hasła. Nie sądzę, iż potrzebne jest tłumaczenie poszczególnych pól na język polski, nikt nie powinien mieć tutaj problemów. Oczywiście nikt nie zmusi nas do podawania prawdziwych danych osobowych, więc możemy w tych polach wpisać chociażby nasze inicjały, to samo robiąc w polu „zip code”, gdzie powinniśmy podać kod pocztowy naszej miejscowości. Opcja podania numeru telefonu komórkowego, ma być pomocą przy zapomnieniu przez nas hasła, jednak można z niej zrezygnować, zaznaczając kratkę, widoczną przy tym polu.

Osoby znające choć odrobinę angielski zachęcam do przeczytania „Privacy Policy” oraz „Terms & Conditions”, żeby wiedzieć na czym stoimy. Chociaż mając w pamięci wszelkie statystyki, użytkownicy i tak nie czytają regulaminów, zgadzając się na nie w ciemno lub poświęcając im maksymalnie 10 sekund. Swoją drogą wychodzi na to, że większość użytkowników opanowała do perfekcji szybkie czytanie, poznając w 10s. czasami po kilkanaście stron ;) Druga część rejestracji zawiera opcjonalne pola „Optional Fields”, których uzupełniać nie musimy, ale możemy, dla chociażby łatwiejszej komunikacji lub pochwalenia się konfiguracją sprzętową swojego „partnera”.

Po wypełnieniu wszystkich wymaganych pól, klikamy na „submit” i voila, mamy konto na ClanBase. Jeśli mnie pamięć nie myli, będziemy jeszcze musieli poczekać cierpliwie na maila z linkiem, którym potwierdzimy naszą rejestracje, po czym jesteśmy pełnoprawnymi użytkownikami strony.

Nowy klan

Zabierzmy się teraz za główne danie tego artykułu, czyli rejestrację nowego klanu na CB. Mając konto i logując się na nie, wybieramy po prawej stronie u góry strony „New clan” lub jeśli mamy język polski, po prostu „Nowy klan”. Przejdziemy do takiej oto strony:

Na czerwono podkreśliłem przycisk, który musieliśmy wybrać, by przejść do rejestracji klanu. Znowu, tłumaczenie nazw wszystkich pól jest raczej zbędne, powiem tylko, żeby podawać prawidłowy adres swojej strony klanowej, a nie pierwszy lepszy link lub co gorsze kierujący na strony z pornografią lub innymi nieodpowiednimi treściami, gdyż ryzykujemy utratę naszego konta. Wszystkie pola nie są wymagane do założenia klanu, polecam jednak wypełnić pole IRC, w celu ułatwienia komunikacji z Waszym klanem, innym klanom. Po wypełnieniu wybranych lub wszystkich pól, podobnie jak przy rejestracji konta, klikamy „Submit” i nasz klan jest już zarejestrowany.

Co do szczegółów dotyczących zapisu naszego klanu do drabinek lub regularnych rozgrywek – po zapisaniu klanu do takowych, musimy jeszcze poczekać na zatwierdzenie nas przez supervisora rozgrywek, co może potrwać do 30h. Klany, które nie posiadają wymaganej w rozgrywkach ilości graczy (głównie min. 5 oraz 2), nie zostaną dopisane do Cupu.

Dodawanie graczy do klanu

Jeśli mamy zamiar dodać nowych graczy do klanu, a zgaduję, że po to ten klan założyliśmy i zarejestrowaliśmy, po zalogowaniu się na nasze konto, klikamy podobnie jak w przypadku zakładaniu nowego klanu, na przycisk u góry z lewej strony o nazwie „Admin”. Następnie wybieramy „Invite player to join”, znajdujące się na dole strony, w sekcji „Clan members”. Przejdziemy do takiego okna:

Żeby zaprosić gracza do naszego klanu, musi on przede wszystkim posiadać konto na CB. Możemy skorzystać z dodawania gracza poprzez jego mail, podany przy rejestracji lub jego indywidualny numer. Jeśli tego numeru nie znamy, możemy kliknąć w „search for player” i wyszukać gracza po jego nicku, co zdecydowanie ułatwia dodawania i pozwala być pewnym, że zapraszamy odpowiednią osobę. Po wysłaniu zaproszenia, wybrany przez nas gracz otrzyma powiadomienie, że ktoś zaprosił go do klanu. Jedyne co mu pozostało, to zaakceptować zaproszenie i dołączyć do klanu albo je odrzucić i pokazać Wam środkowy palec. 

Podsumowanie

Dla osób znających język angielski artykuł ten powinien być tylko zbiorem kluczowych wiadomości, natomiast mam nadzieję, że będą też tacy, którym faktycznie pomoże on chociaż odrobinę, w stawianiu pierwszych kroków z własnym teamem. Sam artykuł nie wyczerpuje tematu rozgrywek UZ czy CB, jest on tylko nitką, po której sami powinniśmy dojść do kłębka. Zachęcam młodych i nowych graczy, żeby próbowali sił z własnymi klanami, bo nasza scena potrzebuje utalentowanych i doświadczonych, a przede wszystkim jakichkolwiek nowych graczy. Jeśli są niejasności, pytania czy błędy w samym artykule, śmiało można pisać, czy to pm na portalu, czy też komentarz lub bezpośrednio na ircu #<GD>  @quakenet, /query Morfi.


W materiale, w sekcji UZ, zostały częściowo wykorzystane instrukcje napisane przez Kendle – zarządzającego stroną i bazą danych Urban Zone.

Obrazek użytkownika Morfi
One shot - one kill, no luck - just skill :>

O artykule:

Komentarze:

Obrazek użytkownika Wlodi
Wlodi, 11 lat temu

Elegancko.Wielu graczy ma z tym problem, a tutaj mają wszystko w jednym.Good job.

#
Obrazek użytkownika brejnless
brejnless, 11 lat temu

mozna jeszcze jakis irc poradnik zrobic. Chyba ze juz jest. Swoja droga, jest jakis polski kanal urt? Jakis #urt.polska czy cos takiego?

#
Obrazek użytkownika rastablaster
rastablaster, 11 lat temu

Irc poradnik już jest. Napisany przez Bociama.

http://urbanterrorpl.mojeforum.net/viewtopic.php?t=687

#
Obrazek użytkownika brejnless
brejnless, 11 lat temu

To mozna na stronke wrzucic? A kanal irc? Jest jakis polski? Zrob jakis admin #urban-terror.pl i po sprawie. Nie chce robic samemu zeby nie bylo ze jakas szuja najgorsza ma op ; D

#
Obrazek użytkownika fruk
fruk, 11 lat temu

Nowy kapitan, nowy kanał, istnieją (istniały?) już:

urbanterror.pl urt.pl urban-terror.pl team-poland.urt urt.polska urt.poland team.pl

i pewnie parę innych. ;)

EDIT: uj***ło mi hashe. Jak na tym forum wkleić hash?
EDIT2: uj***ło mi "uj***ło". Jak na tym forum bluzgać? :[

#
Obrazek użytkownika brejnless
brejnless, 11 lat temu

Dzieki za info

EDIT 1 - nie wiem, mi normalnie hasha pokazalo
EDIT 2 - najlepiej wcale

#
Obrazek użytkownika pAter
pAter, 11 lat temu

@fruk:

EDIT: uj***ło mi hashe. Jak na tym forum wkleić hash?

Przed hashem postawić backslash :P

\#

W Twoim przypadku jeszcze usunęło kolejne wiersze, bo markup "#" na początku wiersza odczytuje jako nagłówek, który nie jest dozwolony w komentarzach.

@brejnless:

Zrob jakis admin #urban-terror.pl i po sprawie.

Trzeba by było tym potem jeszcze zarządzać, skoro miałby to być oficjalny kanał.

#
Obrazek użytkownika BrTk
BrTk, 11 lat temu

tylko, że na każdym team poland IRC miałem bana od pTsa a Morfi kapitan reprezentacji z tym nic nie zrobił.

#

Polub tę stronę

Czy wiesz, że...?

Nie możesz nosić broni bocznej (secondary) podczas gdy twoją główną jest Negev.