Kula wystrzelona z SR8 bez przybliżenia przyjmuje całkowicie losowy kierunek.
Twórcy Urban Terror pozostawili graczom do dyspozycji całkiem pokaźny arsenał, na który składa się 11 sztuk broni długiej, dwa pistolety i dwa rodzaje granatów. Dzięki odpowiedniemu balansowaniu każda broń ma swoje wady i zalety, a dobranie uzbrojenia do aktualnej mapy, trybu, roli w zespole, czy nawet poziomu przeciwnika to sztuka, której opanowanie pozwala uzyskać przewagę już na samym początku rundy.
Poniżej znajdziesz zestawienie broni dostępnych w wersjach 4.x gry. Autorem wszystkich pomiarów jest TaggedZi, wieloletni gracz Urban Terror. Dokładne zestawienie parametrów takich jak celność, moc, czas przeładowania czy szybkostrzelność i zasady, na jakich odbyło się wykonywanie pomiarów, znajdziesz na jego stronie w sekcji Weapon Guide.
Broń główna
Heckler & Koch G36E
Tryby ognia: pojedynczy (semi-automatic), seria (burst), automatyczny (full-automatic)
Pojemność magazynka: 30 naboi
Dostępne wyposażenie dodatkowe: tłumik
G36, nazywany czasem gejem. Niechęć do geja wynika zapewne z przekonania, że skoro posiada celownik optyczny i jest w stanie funkcjonować w trybie full-automatic, musi być najlepszą bronią automatyczną i używanie jej oznacza pójście na łatwiznę. Cóż, to nie do końca prawda. Pierwsze kilka strzałów trafia z bardzo wysoką celnością, jednak jakikolwiek ruch (lub strzelanie serią, szczególnie podczas korzystania z celownika optycznego) znacznie zwiększa rozrzut, który trudno zredukować, nawet używając tłumika. Dobra broń na początek, biorąc pod uwagę przyzwoitą moc, umiarkowaną szybkostrzelność i optykę ułatwiającą działanie na średnim i długim dystansie.
Kalashnikov AK-103
Tryby ognia: pojedynczy (semi-automatic), seria (burst), automatyczny (full-automatic)
Pojemność magazynka: 30 naboi
Dostępne wyposażenie dodatkowe: celownik laserowy, tłumik
Najwolniejszy z automatów, niecelny, za to zdecydowanie najmocniejszy kałasznikow to broń moim zdaniem niedoceniana, bo gdy zrozumie się jego sposób działania i dopasuje do warunków panujących na mapie, potrafi okazać się bardzo śmiercionośnym urządzeniem. Swoją moc pokazuje najlepiej w trybie Capture the Flag używany przez obrońcę, bowiem już dwa strzały w tors wystarczą, by zabić uciekającego z flagą przeciwnika. Wygodnie używa się go na średnim dystansie, strzelając krótkimi seriami lub pojedynczo, co pozwoli skompensować rozrzut, którym jest obarczony. Według pomiarów TaggedZiego laser pomaga w niewielkim stopniu, z kolei tłumik wręcz zmniejsza celność AK. Jest to kwestia sporna, wielu twierdzi, że dzięki tłumikowi serie pocisków są bardziej skupione. Jak jest naprawdę – musisz przekonać się sam. Dobra propozycja na początek.
ZM Weapons LR300ML
Tryby ognia: pojedynczy (semi-automatic), seria (burst), automatyczny (full-automatic)
Pojemność magazynka: 30 naboi
Dostępne wyposażenie dodatkowe: celownik laserowy, tłumik
Statystycznie najczęściej wybierana przez graczy broń, przez wielu uważana za przeładowaną zaletami, do których należą z pewnością moc (wśród automatów ustępuje jedynie AK), wysoka szybkostrzelność i możliwość użycia zarówno celownika laserowego, jak i tłumika. Największą bolączką LR300 jest znaczny rozrzut, rosnący bardzo szybko z każdą wystrzeliwaną kulą. Poprawnie używana może spełnić się na każdym dystansie.
Colt M4
Tryby ognia: pojedynczy (semi-automatic), seria (burst), automatyczny (full-automatic)
Pojemność magazynka: 30 naboi
Dostępne wyposażenie dodatkowe: celownik laserowy, tłumik
Wielu twierdzi, że Colt M4 to dokładnie to samo, co ZM LR300 i wyniki pomiarów zdawałyby się potwierdzać tę teorię – wartości podane w tabeli różnią się o mniej niż 2 punkty procentowe. Inni z kolei twierdzą, że M4 jest nieco bardziej szybkostrzelny, za to posiada rozrzut trudniejszy do opanowania. Jak jest naprawdę – znów musisz przekonać się sam. Z jakichś względów o wiele częściej spotkasz na swojej drodze użytkowników LR300. Użycie celownika laserowego zmniejsza rozrzut o blisko 8%, warto wziąć to pod uwagę podczas wyboru ekwipunku.
Israel Military Industries Negev LMG
Tryb ognia: automatyczny
Pojemność magazynka: 90 naboi
Dostępne wyposażenie dodatkowe: tłumik
Karabin maszynowy Negev to broń wyjątkowa z tego względu, że jako jedyna przyspiesza wyczerpywanie się staminy (twoja postać będzie męczyła się dwa razy szybciej) i nie można używać jej na zmianę z bronią boczną. Często wybierana przez nowicjuszy, co jest zapewne zasługą jej masywnego wyglądu i ciężkiego, metalicznego dźwięku wydawanego podczas strzelania, sugerującego niesłychaną moc karabinu. Ta, wbrew pozorom, należy do najsłabszych w grze, obok Beretty i MP5K – nawet bezpośrednie trafienie w głowę nie powoduje śmierci. Atutami Negeva są bardzo wysoka celność (najwyższa wśród automatów, osiągająca prawie 90%), szybkostrzelność i pojemny magazynek, który mieści aż 90 pocisków (z kolei jego przeładowanie trwa 7,5 sekundy, co w tak szybkiej grze może decydować o życiu i śmierci). Użycie tłumika nieznacznie zmniejsza rozrzut. Trudno znaleźć przykład sytuacji, w której Negev okazałby się lepszy od pozostałych automatów, co nie oznacza wcale, że grając nim nie można uzyskiwać wysokich wyników (na przykład broniąc flagi na małych mapach, gdzie nie zawsze jest czas na przeładowanie). Raczej rzadko używany, jest w grze raczej z chęci wykorzystania wszystkich kombinacji parametrów opisujących broń.
Heckler & Koch PSG-1
Tryb ognia: pojedynczy
Pojemność magazynka: 8 naboi
Dostępne wyposażenie dodatkowe: tłumik
Pierwszy z dwóch dostępnych w grze karabinów snajperskich. Stosunkowo rzadko wybierany, co może wynikać z nieznajomości jego atutów i nieczęsto spotykanej umiejętności doboru broni do sytuacji, w której będzie używana. Karabin działa w trybie samopowtarzalnym, co oznacza, że po każdym wciśnięciu spustu kolejny nabój jest automatycznie ładowany do komory i gotowy do wystrzelenia. Co oznacza to dla nas? Odstępy pomiędzy strzałami są relatywnie krótkie (w porównaniu do SR-8), co daje nam czas na „poprawienie” strzału i dobicie przeciwnika. Jeżeli chodzi o moc, jest ona wyraźnie mniejsza niż w przypadku drugiego karabinu wyborowego, jednak strzał w tors (odbierający 97% zdrowia) najczęściej doprowadza rannego do błyskawicznego wykrwawienia się (może temu zapobiec jedynie bandażując ranę tuż po otrzymaniu strzału, sekunda opóźnienia powoduje już śmierć). Trzy poziomy przybliżenia (2x, 4x, 6x), wysoka celność podczas korzystania z celownika optycznego (wyraźnie zmniejszone kary za ruch podczas oddawania strzału) i możliwość zainstalowania tłumika to kolejne zalety PSG-1. Dobry wybór w trybach respawnowych, szczególnie w Capture the Flag, w którym łatwiej spotkać graczy nienoszących kamizelek kuloodpornych.
Remington SR-8
Tryby ognia: pojedynczy, ryglowy (bolt-action)
Pojemność magazynka: 5 naboi
Najpotężniejsza broń dostępna w grze, o czym świadczą setki w aż czterech strefach trafień – strzał w głowę lub korpus (nieważne czy chronione hełmem i kamizelką) powoduje natychmiastową śmierć, a trafienie w kończyny odbiera 50% zdrowia i powoduje krwawienie. Największą wadą SR-8 jest czas potrzebny na wyrzucenie łuski po oddanym strzale i fakt, że następuje to automatycznie – nie mamy wtedy możliwości zmiany broni na boczną czy podręczną, co powoduje, że czasem po prostu nie można pozwolić sobie na błąd. Kolejną wadą jest fakt, że celność maleje podczas każdego, nawet najmniejszego ruchu, zatem by oddać celny strzał, należy odczekać około pół sekundy. To wszystko sprawia, że w rękach doświadczonego użytkownika jest to potężna broń, jednak wymaga dużo czasu na naukę skutecznego jej wykorzystywania.
Heckler & Koch 69
Tryby ognia: pojedynczy, mały zasięg (short range), duży zasięg (long range)
Pojemność magazynka: 1 granat (standardowo 3 w zapasie)
Granatnik, stanowiący raczej alternatywę dla graczy znudzonych najczęściej wykorzystywanym uzbrojeniem. Prawidłowo używany (wymaga od właściciela dobrej znajomości mapy, szybkości i wyczucia, gdzie lubi czaić się przeciwnik) może odepchnąć wroga lub zniechęcić do zajęcia strategicznej pozycji. Jako główne zalety można wymienić krótki odstęp czasu pomiędzy wyjęciem granatnika a wystrzeleniem granatu, duży zasięg, pole rażenia pocisku czy sam fakt, że ten odbija się od ścian i innych obiektów, które spotka na swojej drodze. Załadowanie nowego granatu jest jednak dość czasochłonne i nie można manipulować czasem, który dzieli wystrzelenie go od wybuchu (co można zrobić używając zwykłych granatów odłamkowych, przetrzymując je przed wyrzuceniem w ręce). Warto pamiętać, że od wersji 3.0 gry pociski zadają obrażenia, kiedy trafią bezpośrednio w przeciwnika (jeszcze zanim wybuchną).
Broń podręczna
Beretta 92FS
Tryb ognia: pojedynczy
Pojemność magazynka: 15 naboi
Dostępne wyposażenie dodatkowe: celownik laserowy, tłumik
Pierwszy z dwóch dostępnych w grze pistoletów. Jego zaletami są bardzo wysoka celność (blisko 100%, niezależnie od tego jak szybko strzelasz), krótki czas przeładowania i pojemny magazynek. Największą (i właściwie jedyną wadą) jest niewątpliwie niewielka moc, co przekłada się na większą ilość celnych strzałów potrzebnych, by położyć przeciwnika.
Israel Military Industries .50 AE Desert Eagle
Tryb ognia: pojedynczy
Pojemność magazynka: 7 naboi
Dostępne wyposażenie dodatkowe: celownik laserowy
W zasadzie dokładne przeciwieństwo Beretty – pistolet potężny, za to dość toporny i niecelny. Używany przez zdecydowaną większość graczy, których spotkasz, z racji tego, że dwa-trzy strzały (lub jeden w głowę) zerują pasek życia przeciwnika. Nie każdy potrafi jednak posługiwać się nim tak, by wykorzystać w pełni atuty i zminimalizować wady (za które niewątpliwie można uznać rozrzut rosnący w zatrważającym tempie, niewielką ilość pocisków w magazynku czy relatywnie długi czas przeładowania). W redukcji rozrzutu znacznie pomaga użycie lasera (celność wzrasta wtedy prawie o 14%).
Broń boczna (opcjonalna)
Heckler & Koch UMP45
Tryby ognia: automatyczny (automatic), seria (spam)
Pojemność magazynka: 30 naboi
Dostępne wyposażenie dodatkowe: celownik laserowy, tłumik
Pistolet maszynowy, który mocą nie ustępuje automatom dostępnym w charakterze broni głównej, jednak wyraźnie odróżnia go niska szybkostrzelność. Oznacza to, że sprawdzi się nawet na nieco większych dystansach, jednak w bezpośrednim starciu może okazać się zbyt wolny. Jest to jedyna broń w grze, która może działać w trybie spam, w którym to wypluwa trzy pociski praktycznie naraz (dużo szybciej, niż byłby w stanie klikać gracz). Wadą takiego rozwiązania jest czas, jaki trzeba odczekać pomiędzy takimi seriami. Użycie lasera zwiększa celność o prawie 5%, więc warto się o niego pokusić, zwłaszcza gdy jako broń podręczną wybieramy Desert Eagle.
Heckler & Koch MP5K
Tryby ognia: automatyczny (automatic), seria (burst)
Pojemność magazynka: 30 naboi
Dostępne wyposażenie dodatkowe: celownik laserowy, tłumik
MP5 to najbardziej szybkostrzelna broń w Urban Terror, bardzo celna (~90%), jednak pod względem mocy plasuje się na ostatniej pozycji, ex aequo z Negevem. Taki układ sprawia, że najlepiej spisze się w niewielkich pomieszczeniach, w starciach, w których liczy się każda kula. Trafienie w głowę odbiera jedynie 50% zdrowia (w hełm 34%), jednak dzięki niewielkiemu rozrzutowi można pozwolić sobie na puszczanie długich serii, celując w głowę przeciwnika.
Franchi SPAS12
Tryb ognia: pojedynczy
Pojemność magazynka: 6 naboi (4.1.1), 8 naboi (4.2)
Jedyna dostępna w wersji 4.x gry strzelba. Nabój zawiera 20 śrucin, każda zdolna odebrać 4% życia. Skuteczność SPAS zależy od ilości śrucin dosięgających przeciwnika, nie ma przy tym znaczenia, w jaki obszar ciała trafimy (nieważne, czy będzie to głowa, kamizelka czy ramię, gra zaliczy nam trafienie w body, czyli ciało). Dobry wybór, gdy na mapie znajduje się dużo ciasnych przejść, jako broń boczna dla snajpera.
Inne
Nóż
Tryby użycia: cięcie (slash), rzucanie (throw).
Obowiązkowy element ekwipunku, nie da się go wyrzucić. Najczęściej używany w sytuacjach, kiedy amunicji zabraknie w broni głównej i podręcznej, w bliskim kontakcie lub kiedy uda nam się zajść przeciwnika po cichu. Można stosować też do wybijania szyb (w zasadzie jedyne sensowne zastosowanie noża trzymanego w pozycji throw – trudno trafić w ten sposób przeciwnika, zwłaszcza w ruchu, nóz powinien być zatem trzymany zawsze w pozycji slash).
Granat odłamkowy (HE, high-explosive grenade)
Broń potężna, ale i niebiezpieczna. Mądrze rzucany jest w stanie zabić kilku przeciwników naraz, a co najważniejsze – nie musimy ich nawet widzieć. Warto pamiętać, że można skrócić czas pomiędzy wyrzuceniem granatu i jego eksplozją przez przetrzymanie go w ręce po wyciągnięciu zawleczki. Od tego momentu mamy 4 sekundy, jeżeli nie pozbędziemy się go rzucając lub chowając z powrotem (tzw. fake grenade, czyli odbezpieczenie granatu i zmiana broni), granat wybuchnie nam w dłoni. Zwróć uwagę, czy na serwerze, na którym grasz, jest włączony friendly fire (ogień przyjacielski, dopuszcza możliwość zabicia zawodnika z własnej drużyny) – za nieostrożność możesz zostać z niego wyrzucony.
Co to wszystko oznacza?
Mniej więcej tyle, że będziesz musiał poświęcić czas każdej z wymienionych broni, poznać ich charakter i zadecydować, która najbardziej pasuje do twojego stylu gry. Po pewnym czasie zauważysz też, że czasem nie warto wykorzystywać slotu na broń boczną czy granaty, gdyż łatwo zbierzesz je po poległych zawodnikach. Możesz oczywiście zasugerować się liczbami, nic nie zastąpi jednak solidnego wypróbowania wszystkich kombinacji ekwipunku na własnej skórze.
Pistolet maszynowy, dzięki za poprawkę. Co do kategorii: kolejność broni jest ta sama, co w oryginale (czyli dość przypadkowa). Jeżeli przetasowanie ma w jakikolwiek sposób pozytywnie wpłynąć na czytelność, to zawsze da się zrobić. ;-)
Negev nie powoduje już szybszej utraty staminy.
Wypadałoby uaktualnić temat bo kilka broni nowych jest ;]
Kula wystrzelona z SR8 bez przybliżenia przyjmuje całkowicie losowy kierunek.
Całkiem fajne zestawienie, jednak mam 2 uwagi:
- Heckler & Koch UMP45 to pistolet maszynowy a nie karabinek,
- fajnie by było dokładniej pogrupować broń kategoriami (np. dołączając M4 do reszty karabinów szturmowych).
Taki już czepialski jestem :P