10 sposobów na poprawienie celności

Dobry aim to podstawa w grach typu First Person Shooter i Urban Terror nie jest wyjątkiem, szczególnie kiedy weźmiemy pod uwagę prędkość, z jaką toczy się akcja. Twoja celność będzie wzrastać wraz ze stażem w grze, poniższe wskazówki mogą ci jednak dużo pomóc, nieważne czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z UrT, czy też jesteś już bardziej doświadczonym graczem.


Zmień parametry celownika

Bardzo ważna, a jednocześnie niedoceniana kwestia. Większość graczy spytanych o „najlepszy celownik” odpowie, byś wybrał kropkę i by była jak najmniejsza. Problem polega na tym, że kropka nie dostarcza informacji o celności używanej przez ciebie broni, tak przydatnej zwłaszcza wtedy, kiedy jesteś w trakcie strzelania. Zamiast kropki wypróbuj celownik, w którym rozmiar i zachowanie ramion uwarunkowane jest tym, jak celnie jesteś w stanie w danej chwili strzelać. Opis parametrów związanych z celownikiem znajdziesz w tym poradniku.

Strzelaj krótkimi seriami

Kiedy wybierzesz już celownik zwracający informacje o celności, zauważysz, że maleje ona (w prawie każdej broni) podczas strzelania nawet małymi seriami. Im dłuższa seria, tym większy rozrzut. Po strzelaniu odczekaj chwilę, by go zredukować.

Pograj używając trybu semi-automatic

Kolejną metodą jest wypróbowanie trybu semi-auto, w którym wystrzelisz tylko jedną kulę za każdym razem, kiedy wciśniesz przycisk odpowiedzialny za strzał. Dzięki użyciu tego trybu twoje strzały będą bardziej celne, a jednocześnie wymusi on na tobie przykładanie się, tak jak ma to miejsce, kiedy strzelasz z Desert Eagle czy Beretty. Kiedy wrócisz do broni automatycznej, będziesz strzelał celniej i krótszymi seriami. Domyślnie tryb ognia zmienia się przy pomocy przycisku N.

Dopasuj ustawienia myszy do swoich potrzeb

W Urban Terror jest wiele zmiennych wpływających na celność, którymi możesz manipulować przy pomocy konsoli i plików konfiguracyjnych. Jeżeli nie czujesz się zbyt pewnie w tym temacie, na razie skup się tylko na czułości myszy, określonej parametrem sensitivity. Spróbuj obniżyć jego wartość tak bardzo, jak to tylko możliwe. Żeby sprawdzić, ile wynosi, wpisz do konsoli /sensitivity i zatwierdź klawiszem Enter. Mi udało się ją zmniejszyć o 7 czy 8 punktów w stosunku do pierwotnej wartości i bardzo mi to pomogło.

Od teraz manewry typu skręcanie, zawracanie czy walljumpy będą wymagać od ciebie obszerniejszych ruchów myszą, uzyskasz jednak lepszą kontrolę nad celami czy to statycznymi, czy będącymi w ruchu.

Pograj Remingtonem SR-8

Trudno opisać, jaki wkład w rozwój mojego aima miał SR-8. A tak właściwie, to nawet nie sam Remington...

Kiedy zaczynasz zabawę z SR-8, rzadko trafiasz i często giniesz. Ucz się na błędach. Jedną z najszybszych metod zdjęcia snajpera jest rush taki, jak przedstawiony w tym poście. Kiedy widzisz, jak ktoś rushuje w twoim kierunku, najpewniej wyciągniesz broń poboczną lub podręczną. Jak wykazaliśmy, dostępna broń poboczna nie należy do najcelniejszych, a używanie pistoletów może przysporzyć trudności. Korzystanie z SR-8 wymusi na tobie częste używanie zarówno broni bocznej, jak i podręcznej, a ich gorsze parametry sprawią, że siłą rzeczy będziesz bardziej się przykładał. Prawdopodobnie nie będziesz uzyskiwał najlepszych wyników, ale spokojnie – kiedy powrócisz do broni automatycznej, wzrośnie twoja celność, a przy okazji nauczysz się obsługiwać być może najpotężniejszą broń w Urban Terror, SR-8.

Kieruj celownik w narożniki i przejścia

Kiedy się poruszasz, nie patrz pod siebie. Nie patrz nawet na wprost. Celuj w miejsca, z których mogą wyłonić się wrogowie – narożniki, przejścia, kryjówki i tak dalej. Dzięki temu mniej czasu będziesz musiał poświęcić na wymierzenie w przeciwnika. Zdolność tę nabędziesz z czasem, gdy poznasz dobrze mapę i zaczniesz wyczuwać, gdzie lubi czaić się wróg.

Myśl 

Graj świadomie. Podczas starcia z przeciwnikiem rób coś więcej, niż tylko strzelaj – pomyśl sobie „Widzę przeciwnika. Muszę starać się strzelić mu w głowę/muszę strzelać w korpus”. Celuj w tors albo w głowę (lepiej). Zwróć uwagę na ekwipunek twojego oponenta. Kiedy widzisz, że ma na sobie hełm, za to nie ma kamizelki – strzelaj w korpus, zamiast za wszelką cenę walczyć o headshota. Zachowywanie czujności podczas gry utrzyma cię w skupieniu. A większe skupienie to większa celność.

Wypróbuj metodę Counter-Strike 

Tak jak napisałem w tym tekście, gra w stylu Counter-Strike wpłynie pozytywnie na twoją celność oraz kreatywność.

Nie będę tutaj tłumaczył całego postu, streszczę go w dwóch słowach: w Counter Strike'u nie wybierasz na początku broni głównej, musisz radzić sobie z pistoletem, żeby za zabitych przeciwników zarobić pieniądze, a te dopiero przeznaczyć na lepszą broń. Trening w UrT miałby, zdaniem autora, polegać na wyrzuceniu na początku rundy swojej broni głównej i zebraniu jej od poległych, co ma oswoić gracza ze wszystkimi możliwymi konfiguracjami ekwipunku, a przy okazji uczyć kombinowania i sztuki przetrwania.

Sprawdź też: Urban Terror VGC|'s Money MOD.

Poruszaj się świadomie

Żeby uniknąć kul, gracze często skaczą na boki. To jest jakiś pomysł, ale kiedy masz mało staminy lub krwawią ci nogi – może być trudno. Zamiast skakać, spróbuj biegać na boki (strafe) w sposób losowy. Zależnie od broni, którą trzymasz, możesz też skracać dystans między przeciwnikiem (tak jak ma to miejsce w przypadku strzelby SPAS, która do efektywnego działania wymaga bezpośredniego kontaktu).

Ćwicz 

Celność to jedna z tych cech, które przychodzą z czasem. Jeżeli jesteś szczególnie uzdolniony (albo masz za dużo czasu, który możesz zmarnować poświęcić na grę), opanujesz tę sztukę szybciej. Jeżeli nie, może to trochę potrwać, ale grając zawsze podnosisz swoje umiejętności.


Powyższy tekst to tłumaczenie artykułu Engine z serwisu dailynade.com, którego oryginał dostępny jest pod tym adresem.  

Obrazek użytkownika DFN
Autor tekstów, pomysłodawca, współautor i tester części funkcji portalu. W Urban Terror od dwóch lat.

O artykule:

Komentarze:

Obrazek użytkownika LemoNade
LemoNade, 11 lat temu

Kolejny znakomity poradnik. Muszę przyznać, że jestem na prawdę pozytywnie zaskoczony tym co jest na tej stronie. Oby tak dalej =)

#
Obrazek użytkownika DFN
DFN, 11 lat temu

Ten tekst to tylko tłumaczenie. Mamy w bazie kilka artykułów o tym, czego nie znajdziesz w całym internecie. ;)

#
Obrazek użytkownika Tomi
Tomi, 11 lat temu

Ciekawy artykuł dla nowych graczy no ale pamiętajmy że nie każdy ma do dyspozycji np jakiś boczny klawisz na myszcze który automatycznie zmienia nam z sr8 na broń krótką. Tak samo do niektórych podpowiedzi trzeba czasu aby zajarzyć co gdzie jak, poznać mapke itp.

A na końcu artykułu powinno być:

"ale grając zawsze CZYSTO podnosisz swoje umiejętności" ;)

#
Obrazek użytkownika DFN
DFN, 11 lat temu

Dlaczego boczny? Sam używam do tego rolki myszy, a sądząc po *.cfg znalezionych w sieci, nie tylko ja tak robię. ;)

#
Obrazek użytkownika Tomi
Tomi, 11 lat temu

Często jest tak że masz DE, UMP i LR300 a scrolem masz ustawione zmiane broni ... idziesz po drodze zebrałeś HE i nie zauważyłeś tego zmieniasz na DE czyli do góry zmiana broni a tu zonk zmiana na granat ;)

A scrolle w myszkach 5 letnich już nie są takie precyzyjne do tego bo zdarza sie że przeskoczy na kolejną broń, więć boczny przycisk sie bardzo przydaje dla snajperów.

#
Obrazek użytkownika DFN
DFN, 11 lat temu

Dlatego nie używa się domyślnego przewijania broni. Zamiast tego ustawiasz sobie broń główną np. na ruch rolki w górę, a broń boczną/pistolet na ruch rolki w dół. Rzucanie granatu mam po wciśnięciu scrolla. W ten sposób wybierasz zawsze dokładnie to, o co Ci chodzi. ;)

#
Obrazek użytkownika piocar
piocar, 10 lat temu

Może mi się celownik naprawi :D

#
Obrazek użytkownika Last.Chaos
Last.Chaos, 10 lat temu

dzieki skorzystam , może i mi sie naprawi

#

Polub tę stronę

Czy wiesz, że...?

Nie możesz nosić broni bocznej (secondary) podczas gdy twoją główną jest Negev.