Stamina dla początkujących

Jedną z rzeczy która dręczy graczy Urban Terror to stamina... a raczej jej brak. Wielu graczy nie zwraca na to uwagi, ale marnowanie staminy występuje prawie u każdego. Kiedy to robimy? Cały czas!

Co to jest stamina?

Stamina to nic innego jak wytrzymałość postaci, jej kondycja. Twoja wytrzymałość będzie maleć wraz z gwałtownie wykonywanymi przez ciebie ruchami. Do tych ruchów zaliczymy skoki, przysiady, wślizgi oraz sprint.

Ktoś może powiedzieć, że nie przeszkadza mu odczekanie chwili na zregenerowanie sił i dalszą grę, ale spójrzmy na to z innej strony. Jeżeli twoja postać się zmęczy i zacznie głośno oddychać, możesz narazić się na to, że wróg po usłyszeniu twojego oddechu zaatakuje, tym bardziej, że wie o twojej kondycji. Zapewniam cię, twój ciężki oddech jest doskonale słyszalny w grze. Wracając do regeneracji siły - możesz ją uzyskać poprzez stanie w miejscu (najlepiej w bezpiecznym z dobrym widokiem na mapę) lub podczas biegu (nie sprintu) lecz to zajmuje więcej czasu.

Jak używać staminy?

By dobrze operować swoją staminą powinieneś  poruszać się tak, by twój pasek wytrzymałości nie spadł poniżej połowy (50%), przy czym zachować prędkość i efektywność wykonywanych ruchów. By osiągnąć ten cel trzeba ćwiczyć ruchy na poszczególnych mapach. Z początku może się to wydawać trudne, lecz jeżeli przyjrzysz się dobrze otoczeniu, napewno znajdziesz bardziej dogodne rozwiązanie, niż zużycie całej staminy na przebycie poszczególnego odcinka po prostu sprintując.

Ograniczone ruchy

Ogarniczaj się do skoku, walljump'a i wślizgu. Po wykonaniu tej sekwencji przejdź kawałek truchtem lub przyczaj się na wroga przyciskając klawisz WALK (domyślnie SHIFT). Po napełnieniu się paska staminy kontynuuj swoje działanie. Pamiętaj aby unikać zwykłego sprintowania, ponieważ będziesz poruszał się nie tylko wolniej, ale także twoja głowa będzie łatwym celem dla przeciwnika.

Wślizgi, wślizgi i jeszcze raz wślizgi

Dzięki wykonywaniu wślizgów zużyjesz mniej staminy, niż przy jumpach. Zatem staraj się wdrążać je częsciej w swój ruch. Niech staną się twoim nawykiem, domyślnym sposobem poruszania się. Pamiętaj, że możesz wykonać bardziej efektywny i dłuższy wślizg, jeśli wykonasz ruch myszą w stylu "circle jump". Przesuniesz się na dalszą odległość, niż w czasie wykonywania zwykłego wślizgu po linii prostej.

Nie kucaj przy regeneracji

Jak wspomniałem wcześniej, po wykonaniu sekwencji ruchów, gdy idziesz lub biegniesz czekając na wzrost staminy, staraj się nie kucać (jeśli to możliwe), ponieważ tak mały ruch zabiera niewielką ilość staminy, co w konsekwencji może być nienajlepszą decyzją. Tak, nawet tak małe szczegóły mają na to wpływ!

Wyrzucaj kevlar

Jeśli twoja stamina jest poniżej 30% najlepiej jest wyrzucić kamizelkę (kevlar). Można to zrobić klikając przycisk wyrzucenia (domyślnie +) lub zbindowanym klawiszem:

/bind <KLAWISZ> ut_itemdrop kevlar

Po wyrzuceniu kevlaru twoja stamina będzie rosła szybciej. Jeżeli pasek energi wzrośnie do 80% załóż kamizelkę z powrotem i wracaj do akcji.

Pamiętaj także...

Gdy twój stan zdrowia jest niski, nie wykonuj żadnych akcji związanych z utratą staminy. Dzięki temu zachowasz staminę na kilka skoków w starciu z wrogiem i nie zostaniesz usłyszany. W takich sytuacjach biegnij (domyślnie klawisz W; nie SPRINT) lub idź (domyślnie klawisz SHIFT). Staraj się poruszać po mniejszych pomieszczeniach, takich w których jest dużo miejsc do zaczajenia, schowania się. Dzięki nim możesz zdecydować o wygranej swojej oraz drużyny.

Obrazek użytkownika CaPonE
EVILasF*CK

O artykule:

Komentarze:

Obrazek użytkownika Wlodi
Wlodi, 11 lat temu

Dobrze wytłumaczone.Bez żadnych nieścisłości.Przyda się dla każdego.

#
Obrazek użytkownika KrathOs
KrathOs, 11 lat temu

mam pare uwag,

Po wyrzuceniu kevlaru twoja stamina będzie rosła szybciej

bedzie rosla tak samo, wolniej sie zuzywa jak nie ma sie kevla, jeszcze mala uwaga, nie z przymiotnikami w stopniu najwyzszym piszemy osobno :]

nienajlepsza

nie najlepsza :)

#
Obrazek użytkownika rastablaster
rastablaster, 11 lat temu

stamina regeneruje się szybciej be kamizelki.

#
Obrazek użytkownika KrathOs
KrathOs, 11 lat temu

widocznie moj stoper klamal :], sprawdzalem

#
Obrazek użytkownika LemoNade
LemoNade, 11 lat temu

Czyli kolejny mit obalony :>

#
Obrazek użytkownika pAter
pAter, 11 lat temu

Pogromcy Urban Mitów? Świetny pomysł na artykuł :>

#
Obrazek użytkownika rastablaster
rastablaster, 11 lat temu
#
[użytkownik usunięty], 11 lat temu

Z tym kucaniem bym już tak się nie szczypał. Nawet teabaggując jak szalony, nie udało mi się zbić jej mocniej niż o jeden - góra półtorej kwadracika. A regeneruje się taka ilość w mniej niż sekundę. Tak, że keep calm and crouch freely :)

#

Polub tę stronę

Czy wiesz, że...?

W grze wykorzystywane jest autentyczne uzbrojenie wykorzystywane przez współczesnych żołnierzy.