Coś się popsuło ostatnio i nie było nas słychać

Coś się popsuło ostatnio i nie było nas słychać

Ale oto nadszedł niemały powrót, a wręcz zmartwychwstanie projektu Urban Terror Polska. Po 3 latach braku żadnych nowych newsów o grze czy społeczności UrT, ze względu na bieżące okoliczności, zdecydowaliśmy się przełamać ciszę! A jakież to okoliczności? Wszystko postaram się wyjaśnić w dalszej części artykułu.

Uwaga: na okładce tego artykułu został umieszczony screenshoot z niefinalnej wersji gry, więc nie stanowi on pełnego odwzorowania wyglądu ostatecznej wersji gry!

Wesoła nowina

Może zauważyliście ostatnio, grając na serwerach UrT, że od około nowego roku 2020 zaobserwować można powrót po latach starych i znanych graczy UrT. I nie dzieje się tak bez przyczyny, bowiem posłużyć się do tego mogł ruch ze strony Frozen Sandu: rozpoczęcie zapisów do zamkniętej alfy długo zapowiadanego remastera UrT 4.3, czyli Urban Terror: Resurgence (ang. Odrodzenie).

Jedna z map Urban Terror 5 (nieukończona)

Ujęcie jednej z map tworzonych na nową wersję gry (prace nad mapą wciąż trwają i zdjęcie nie przedstawia jej finalnej wersji!).

Takie wydarzenie przyciągneło z powrotem zauważalną liczbę graczy i fanów UrT do gry, gdyż w oczekiwaniu na akceptację (bądź odmowę) do działu QA (Quality Assurance Team - inaczej beta-testerzy), odpalają sobie starą część 4.3 na przeczekanie. Lecz, nie mówię tutaj od razu, że gra przeżywa drugą młodość, aż serwery nie wyrabiają, bo niestety tak nie jest. Dalej jest to gra na wymarciu i w niestandardowych godzinach grania raczej nie znajdziemy innych do wspólnej sesji. Mówię tylko, że na ten moment można spotkać jakiś starych znajomych, którzy nie wchodzili do gry od nawet 5 lat.

Co się działo podczas naszej nieaktywności?

3 lata to dość spory szmat czasu, choć aktywność na forum w naszym serwisie utrzymywała się jeszcze przez 2 lata, to ostatni rok był okresem milczenia. A w UrT przez ten okres dalej się grało. A jak się grało, to można było być świadkiem lekkich zmian, jakie się dokonały przez ten czas. Niektóre z nich z pewnością zasługiwałyby na osobny artykuł, a niektórych zmian nawet nie wymienię w tym artykule, gdyż albo nie sięgnę do nich pamięcią, albo informacje o nich są już rozmazane przez czas.

Za przykład na to, ile w ciągu 3 lat było wstanie się zadziać podam sytuacje serwerów SR8 only. W okolicach zamilknięcia naszego serwisu, wśród fanów SR8 królował serwer klanu PSD. Niestety, administratorzy tego serwera zdecydowali o jego wyłączeniu, a na jego miejsce na dość krótką chwilę wpadł stary serwer MsTwD, aby potem nadszedł nowy król EsP, który w chwili pisania tego artykułu dalej jest najczęstszym wyborem snajperów z SR8.

Urban Terror - Turnpike, SR8

Do tego należy wspomnieć, że w latach 2018 i 2019 udało nam się utworzyć polski oddział do Nations Cupów XXI i XXII, w przeciwieństwie do roku 2017, gdzie nasi nie zagrali w NC-XX :,( .

Z ważniejszych rzeczy, które zadziały się ostatnimi czasy jest na pewno utworzenie serwera discordowego przez Frozen Sand w okolicach lutego 2018 roku.

Również w okolicach tego czasu został utworzony polski serwer zbierający społeczność UrT dzięki 4funique (@4fun), ale to mogliście zobaczyć na forum.

UrT_PL_discord

Discord? A co to takiego?

Nasz serwis oferuje forum, na którym można swobodnie pogadać z innymi użytkownikami jak i również stricte wiadomości prywatne czy też grupy. Jednak format forum bardziej nadaje się do tworzenia i rozwijania/rozwiązywania jakiś wątków, które nas trapią, aniżeli luźnych pogaduch ze wszystkimi użytkownikami forum, a wiadomości/grupy prywatne jak sama nazwa wskazuje są kierowane do konkretnych osób, nie do wszystkich. Do tego celu większość z Was korzystała zapewne z IRC, usługi, która umożliwiała luźne czatowanie ze wszystkimi użytkownikami. Do tego dochodzi chęć pogadania przez mikrofon podczas gry i do tego celu zapewne używaliście TeamSpeaka.

I tutaj wkracza Discord, który oferuje możliwości IRC, kanały głosowe niczym na TS-ie, wraz z nadawaniem obrazu z komputera oraz darmową aplikacją na telefon. Przesyłanie lekkich plików do 8MB (to można zmienić, ale nie wchodźmy w szczegóły), które spokojnie wystarcza do wysyłania screenshotów w Full HD, czy też nawet krótkich filmików. Aktualnie, dzięki niemu jesteśmy wstanie uzyskać pomoc wprost od deweloperów Frozen Sand, jak również innych doświadczonych użytkowników.

Jeżeli więc chcecie stale utrzymywać kontakt ze społecznością UrT na Discordzie, ten stoi przed Wami otworem:

Dalsze plany

A więc, jak już obudziliśmy tego potwora niczym Frankenstein, pora aby trochę pożył. A ma z czego, bo zamierzamy dostarczać Wam wszystkie informacje, screeny, filmy i inne przecieki na temat Urban Terror 5, których ostatnio Frozen Sand dostarcza stosunkowo sporo. Również gdy wydarzy się coś ciekawego - czy to nowa liga UrT powstanie, serwer, czy coś innego - postaramy się o tym powiadomić i przede wszystkim wytłumaczyć niejasności, które z różnych powodów mogły się nazbierać wokół UrT. Na przykład, część graczy wciąż myśli, że UrT5/UrT:R to to samo co UrT:HD! Urban Terror HD jest aktualnie porzuconym projektem i nie należy go mylić z wersją na silniku Unreal Engine 4, czyli Urban Terror 5/Resurgence.

Lecz, jeżeli Was ciekawi, co z UrT: HD, to efekty niedokończonej pracy możecie zobaczyć pod tym adresem:

Pytanie, czy Wy też nie wiedzieliście o różnicy między HD a Resurgence? Jeżeli tak, to dajcie znać w komentarzach, a będzie to znak dla nas, aby napisać artykuł tłumaczący całe to zamieszanie. Tymczasem to wszystko z naszej strony na ten moment, trzymajcie się i dużo headshotów życzę!

Pisał CRAAACH ;*

Obrazek użytkownika CRAAACH
Kuseko, co młotem strąca, jak jest niechcąca. Pfp zabajony z albumu(polecam): https://kusemonorecords.bandcamp.com/album/basscore-domination https://music.youtube.com/watch?v=H7UefLbNHsU https://youtu.be/juy1RBfN9_o

O artykule:

Komentarze:

Obrazek użytkownika Scalator
Scalator, 4 lata temu

Ja już przeżyłem kilka tych zmartwychwstań.
Zobaczę uwierzę.

#
Obrazek użytkownika n1n
n1n, 4 lata temu

spoko, ja tam nigdzie nie zniknałem. na wasze nieszczęście :)

hadziaaaa xd

#
Obrazek użytkownika Morfi
Morfi, 4 lata temu

Którym się leczy?

#
Obrazek użytkownika fruk
fruk, 4 lata temu

Morfi pédé

#
Obrazek użytkownika Morfi
Morfi, 4 lata temu

"Halo, Piotruś?"

#
Obrazek użytkownika Comparion
Comparion, 4 lata temu

Na Urban Terror: Resurgence czekam już od bardzo dawna.. :/

#